На укрупнення судів гостро відреагували судді, адвокати та громадські активісти

1037 просмотров

Під кінець нового року в Адміністрації Президента підготували укази про ліквідацію місцевих та апеляційних судів та створення окружних судів і нових апеляційних судів в округах, які вже схвалила Вища рада правосуддя.

Тому у Президента немає жодних законодавчих перепон для підписання відповідних указів. Однак таку поспішну реформу судоустрою критично оцінюють адвокати, деякі експерти і самі судді.

Незадоволення реформою висловлюють судді, у тому числі колективи Київського районного суду Харкова і Дніпропетровського апеляційного адмінсуду.

«Об’єднання Київського районного суду м.Харкова з Дзержинським районним судом  м.Харкова не тільки не забезпечить оптимізації, а знищить систему, оскільки в одному суді може бути тільки одна система реєстрації справ та матеріалів. Суди територіально знаходяться в різних місцях міста, передача справ від одного до іншого можлива буде не більше 1 разу на день, а як будуть вирішуватися справи, які підлягають негайному розгляду (встановлення факту смерті, народження, вирішення відводів)?», – заявляють харківські судді.

Судді Дніпропетровського апеляційного адмінсуду переконані, що ліквідація суду  перешкоджатиме у доступі населення до правосуддя через територіальну недоступність, що порушує принцип верховенства права, призведе до звільнення працівників і є недоцільною через низку економічних та соціальних факторів.

Не мовчать і громадські організації на рахунок укрупнення судів. Зокрема, Громадська організація «Адвокатська дорадча група» заявила, що ліквідація райсудів призведе до необхідності розгляду справ, які перебували в провадженні таких судів на момент ліквідації з початку. Зважаючи на кількість справ в провадженні районних судів м. Києва, це призведе до колапсу роботи майбутніх судів.

Окрім того, це перешкодить встановленню істини у справах Майдану, притягненню винних до відповідальності і унеможливить розгляд таких проваджень у в розумні строки, а то і взагалі. У повідомленні зазначено, що столичних судах розглядається по суті понад 10 проваджень у справах Майдану. Частина з них розглядається вже майже три роки, у справах вже допитано сотні потерпілих, частина з яких на даний момент вже померли, досліджено терабайти відеодоказів та інших матеріалів справи. Адвокати наголошують, що весь цей 2-3 річний обсяг роботи при ліквідації судів буде втрачено, і частину вже не можливо буде відновити.

Тому ГО просить Президента не підписувати Указ «Про ліквідацію місцевих загальних судів та утворення окружних судів» і забезпечити безперервність вже розпочатих судових процесів при незмінному складі суду.

У свою чергу, окремі адвокати стверджують, що порядок розгляду таких справ після укрупнення судів не прописаний ні в проекті Указу Президента, ні в «Законі про судоустрій і статус суддів».

Тим часом член Громадської ради доброчесності Роман Куйбіда заявив, що процедуру ліквідації судів в Україні прописано нечітко.

«Інше питання, що сама процедура реорганізації судів досить туманна. Потрібно буде оголошувати конкурси, на підставі яких і сформують нові суди. До того, як їх укомплектують, будуть продовжувати працювати старі суди. На мою думку, уся ця процедура може тривати щонайменше рік. До того ж вона не дуже чітко прописана. І чи будуть у цей час розглядати нинішні справи – велике запитання. Очевидно, що суддя, який розглядав певну справу, потрапивши в новий суд, не переглядатиме матеріалів заново. Він і так уже з ними ознайомлений. Зараз президенту залишилося тільки підписати Указ. Опублікувати його можна вже і в новому році», – резюмував Куйбіда.

Однак вже зараз зрозуміло, що укази про ліквідацію та створення судів Президент підпише до кінця року, оскільки 1 січня 2018 року спливає термін повноважень глави держави створювати та ліквідовувати суди.

Джерело

 Коментарі

Поділитися записом