Як активісти з психологами суддів фільтрували: розумним та вольовим тут не місце

4043 просмотров

Чесно кажучи, коли починали серію новин відносно того, що крилося за лаштунками психодіагностики суддів, то навіть не сподівались, що ця тема (читай, проблема) викличе такий ажіотаж. Коментували усі – судді, ейчари, адвокати, психологи. Й змовчали лише активісти, бо вони, вочевидь, не дуже зрозуміли, який чином сталося так, що їх найтаємніший проект з «фільтрування суддів» взагалі стали обговорювати.

Нагадаємо, що свого часу словосполучення «фільтруй суд» стала активно використовувати під час своїх меседжів саме проектний менеджер компанії OS Ukraine Анастасія Дьоміна.

Поки що достатньо лише знати, що OS Ukraine – це ТОВ, яке організовувало проведення психологічних тестів для суддів (як під час конкурсу з відбору кандидатів до Верховного Суду, так і під час проходження тестування суддів місцевих та апеляційних судів).

Що стосується Анастасії Дьоміної, то ми вже писали про те, що дівчина закінчила навчання у 2015 році на юридичному факультеті КНУ ім. Шевченка. Але за фахом працювала лише декілька місяців, потім з юриспруденцією було завершено раз і назавжди, і на сьогодні її життя тісно пов’язане з трьома словами «психодіагностика», «судді», «менеджер».

Причому її професійне життя зараз напряму залежить від директора та засновника OS Ukraine – Олега Бурлачука, сина професора психології в КНУ ім. Шевченка Леоніда Бурлачука.

Звичайно, що проведення психодіагностики для суддів було чимось дивним. Незвичним, а тому, попервах, вони не дуже переймалися тим, хто і як їх перевіряє. Проте згодом, особливо після появи великої кількості різного штибу повідомлень від Анастасії Дьоміної, почали знизувати плечима. Наприклад, дивує ось така фраза: «Компанія OS Ukraine під час конкурсу використовувала міжнародні тести, адаптуючи їх до культурних і наукових норм України, тобто кандидат повинен відповідати портрету середньостатистичного українця». Це був перший дзвіночок, бо дуже вже незрозуміло, а хто це такий – середньостатистичний українець, і яке він має відношення до особливостей професії судді? Чи взагалі правника? Але згодом в інших новинах було неодноразово підкреслено, що ідеальними для судді вважались не найкращі показники, а ті, які відповідали середньому рівню. Пояснень цьому не надавалось, просто в OS Ukraine так вирішили і все.

Давайте, тоді спробуємо дослідити, а наскільки високою є кваліфікація та досвід фахівців OS Ukraine саме з точки зору психологічного тестування юристів.

Знаходимо інформацію щодо виграних тендерів за 2017 рік – й нічого не розуміємо.

Компанія займається чим завгодно, але лише не проведенням тестування юристів.

Звичайно, був виграний один тендер від Генеральної прокуратури – але лише щодо тесту General Skills з виявлення рівня розвитку математичного, абстрактного, вербального та логічного мислення.

І ще був один невдалий тендер для Київради, де Анастасія дуже вже у хвалькій манері зазначила, що «вони підбирали патрульних Нацполіції, детективів НАБУ, членів НАЗК і навіть формували кадровий резерв Нацбанку».

Не знаю, як щодо детективів НАБУ, а от в Нацбанку напевне дуже здивувалися б з приводу того, хто і як формує їх кадровий резерв.

До речі, сама Анастасія познайомилась з реформаторами та активістами саме під час своєї нетривалої роботи в НАБУ. Про це свідчать її пости у Фейсбуці – де вона активно «тегає» Романа Маселко, Давида Сакварелідзе, рух «Чесно суд», платформу РПР (що вже казати, якщо навіть слова «фільтрувати суд можна по різному» й різні психологічні тести були написані на аркуші з блокноту «Чесно. Суд»).

І як тільки було прийнято рішення, що психологічні тести – це саме той інструмент, який дозволить «відфільтрувати» непотрібних суддів у такий спосіб, що потім ніхто ніколи нічого не доведе, то з «благословення» активістів Анастасія й перейшла працювати до OS Ukraine.

Відшукуємо інформацію далі. І знаходимо такий діалог:

– Ви говорили про міжнародні стандарти, українські культурні та наукові реалії, а також просто про здоровий глузд при складанні тестів. Але хотілося б знати, чи сертифікована діяльність OS Ukraine в Україні?

– Практика з психодіагностики не вимагає сертифікації в Україні. Наша компанія пройшла добровільну сертифікацію в Національній психодіагностичній асоціації (прим. – ГО «Всеукраїнська психодіагностична асоціація»), також ми є асоційованим членом Європейської групи видавців тестів і відповідаємо стандартам Міжнародної комісії по тестах.

Членство в групі видавців тестів не дуже надихає, а от сертифікація у профільній асоціації – це правильно й сильно. Мало б бути. Якби не одне «але». Саме OS Ukraine і створила цю асоціацію якраз у 2016 році, коли було прийнято рішення про проведення тестів у суддів.

Сам Олег Бурлачук разом з татом – керівні особи в цій Асоціації, а Анастасія була головною дійовою особою як під час фуршетів з приводу першої установчої конференції ВПА, так і в якості головного доповідача.

Хоча про що на установчій конференції психологів могла розповідати вчорашня студентка юридичного факультету, мені особисто дуже важко зрозуміти.

І ще один аспект. Офіційна, тобто юридична адреса ВПА – та ж сама, що і в OS Ukraine, в Києві, на Мельникова, 12.

А тепер слідкуємо за рухами:

  1. Активісти придумують новий інструмент для фільтрації суддів.
  2. Підключають до його розробки Анастасію Дьоміну.
  3. Реалізатором ідеї лобіюють ТОВ «ОС Україна» без особливого досвіду та кваліфікації, лише через той факт, що власники ТОВ викладають та вчаться у тому ж Університеті, що й більшість активістів.
  4. Для того, щоб довести свою «значущість» ТОВ «ОС Україна» засновує Всеукраїнську психодіагностичну асоціацію.
  5. ВПА проводить сертифікацію ТОВ, й офіційно визнає: «Ці хлопці та дівчата дуже круті. Вони можуть проводити психологічні тести для суддів. Бо вони не просто так, а входят до групи ВИДАВЦІВ тестів!».

Ось і все, що треба знати про активістів, психодіагностику та фільтрацію суддів.

Й до речі, в одному з коментарів під моїми попередніми дописами один філолог чомусь обурено написав, мовляв, а що поганого (негативного) у «фільтрації суддів». Та нічого поганого, тільки «фільтрація» трохи нагадує інші слова: сегрегація, расизм, гетто, цензура.

І дуже дивує, як активісти змогли «вдертись» навіть у таку тонку матерію як психодіагностика. Але, чому ми дивуємось?

Як каже сама Анастасія Дьоміна: «Тільки реформи! Тільки Хадкор!»

Аліна Товченко

 Коментарі

Поділитися записом